Anadolu'nun En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi

Anadolu'nun En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi

Anadolu'nun En Büyük Kentsel Dönüşüm Projesi Sivas Belediyesi tarafından Eski Sanayi de uygulanan Turkuaz Projesi, Ulusal Medyada büyük yankı buldu. Proje kapsamında aralıksız devam eden yıkımlara TRT Haber kanalında yayınlanan “Gündem Programı” ekibi de katıldı.

Sivas Belediye Başkanı Doğan Ürgüp'te “5393 sayılı yasanın 73. maddesine göre alan kentsel dönüşüm alanı ilan ediliyor. Kentsel Dönüşüm alanı ilan edilen bu bölgede 80 bin metrekare alan var, 630 tane dükkan var. Şehrin ortasında kalmış eski sanayinin kalkması gerektiği konusunda herkes mutabık, burada biz hak sahiplerinden muvafakat alarak işe başladık muvafakat almadıklarımızın bir kısmını kamulaştırdık bir kısmını da 18. maddeyi uygulayarak 3te 2 çoğunluğu sağladık yasa zaten bunu emrediyor. Dolayısıyla kentsel dönüşüm işi tabi çok önemli 2005 yılında çıkarıldı bu yasa özellikle son AK Parti hükümetleri döneminde gündeme gelmiş olan bir kavramdır kentsel dönüşüm kavramı, biz buna harfiyen inandık ve burada uygulamaya gayret gösteriyoruz. Buradaki dükkanlar kalktığında buranın ortalama 2.52 emsali var, bu emsali 80 bin metrekare alanda değerlendirerek bir alışveriş merkezi bir otel 3 tane 33'er katlı rezidans binalar, 3 tane 18 katlı bina, bir tane Selçuklu, Osmanlı, Babürşah döneminin özelliklerini yansıtan cami ile birlikte birinci etabını gerçekleştireceğiz. 2. etabında ise 22 ve 18’er katlı iki tane ikiz kuleler yer alacak. Şimdi burada Türkiye’de uygulanmayan İstanbul’da hocalarımızın tez konusu olan katsayı kavramını devreye aldık kat sayı kavramıyla birlikte 2.65 ile çarptık yani bütün arsa, enkaz maliyetlerinin inşaat maliyetlerine daha doğrusu elde edilen değere bölümü 2.65 çıkıyor. Bu oranı bütün hak sahiplerine yansıtıyoruz. Yani burada değerleme karşılığında eline 100 bin lire geçecek hak sahibi bu değeri 265 bin liraya yükseltmiş oluyor. Dolayısıyla şehrin bu eski dönüşmesi gereken alanında böyle bir kentsel dönüşüm projesi aşağı yukarı belli oranda kiracı ve belli oranda mal sahibi hariç 1348 tanedir bunun 928 tanesinin muvafakatnamesini almış durumdayız” dedi.

Kaynak: sivas.bel.tr

Tepkini göster

0 love1
Etiketler
Sivas.net.tr

Sivas.net.tr

Temmuz 2012'de yayin hayatina baslayan sivas.net.tr kisa surede sehrin oncu internet siteleri arasina yerleserek geride kalan 4 yili hep zirvede yasadi. Zirveye tirmanisinin ve iyilerin arasindan siyrilarak en iyisi oldugunu gostermek icin yeni tasarimiyla yayina devam ediyor.