Sivas Belediyesi’nden İşaret Dili Kursu

Sivas Belediyesi’nden İşaret Dili Kursu

İşitme engelliler ile iletişim kurabilmek için işaret dili kursu açıldı

Sivas Belediyesi ve Halk Eğitim Müdürlüğü aracılığıyla işitme engelliler ile iletişim kurabilmek üzere işaret dili kursu başlatıldı. Sivas Belediyesi Engelliler Kültür Sitesi’nde hafta içi her gün 17.30-20.00 saatleri arasında verilecek işaret dili kursuna 40 kursiyer katılırken, kurslar 3 ay boyunca devam edecek. 

Kurs ile ilgili açıklama yapan işaret dili eğitmeni ve aynı zamanda işitme engelli olan Mustafa Epik, “İşaret Dili toplumda sık olmadığı için bu eğitimlerin gerçekleştirilmesi mühimdir. Pek çok işitme engelli mevcut onlarla iletişim kuracak insan sayısı çok düşük. Dolayısıyla Halk Eğitim Merkezi ve Sivas Belediyesi iş birliğinde bir kurs açtık.” diye ifade etti. 

Halk Eğitim ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Tuncay Baral da “Halk Eğitim ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü olarak Millî Eğitim Bakanlığımızın öğretim programı içinde yer alan kurslarımızdan bir tanesi de işaret dili kursu. Toplumumuzda dezavantajlı gruplarda yada engelli diye adlandırdığımız dostlarımız mevcut. Sivas Belediyesi ile dezavantajlı gruplara yardımcı olmak üzere bu şekilde bir kurs açtık.” ifadesini kullandı. 

Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Özaydın ise; “dezavantajlı diye adlandırdığımız gruba destekçi olmak namına sivas belediyesi olarak ve paydaş kurumlarımızla beraber çok güzel hizmetler yapıyoruz. Mustafa Epik belediyemizin memurudur, 3 ay boyunca size işaret dili eğitimi verecek. Sizlerde bu manada derdini ifade edemeyen kardeşlerimize destekçi olacaksınız. Sivas Belediyesi olarak bizler bireylerin en hayırlısının insanlığa yararlı olan kişiler olduğunu aklımızdan geçiriyoruz. Dolayısıyla işitme engelli kursu açıyoruz hayırlı olsun.” diye ifade etti. 

Özaydın'ın konuşmasından sonra 40 kursiyer türk işaret dili derslerini almaya başladı.

Kaynak: Sivas Belediyesi

Habere ait diğer görseller

Tepkini göster

0 love1
Sivas.net.tr

Sivas.net.tr

Temmuz 2012'de yayin hayatina baslayan sivas.net.tr kisa surede sehrin oncu internet siteleri arasina yerleserek geride kalan 4 yili hep zirvede yasadi. Zirveye tirmanisinin ve iyilerin arasindan siyrilarak en iyisi oldugunu gostermek icin yeni tasarimiyla yayina devam ediyor.