Tarihi Gök Mederese'de Büyük Tehlike

Tarihi Gök Mederese'de Büyük Tehlike

 7.5 asır önce ecdadımızın bize bıraktığı  Gök Medresenin restorasyon yapan firma ana kilit kapısını oynattı.

 

Sivas Selçuklu eserlerinden günümüze kadar ayakta kalması ile ün salmış bir il olurken günümüzde ortaya koyulan uygulamalar bu eserlerin yok olup gitmesine neden oluyor.

 

Yıllardır restorasyonu süren ve yıllardır bitmeyen tarihi ve ünlü eser Gökmedrese'nin giriş kapısının üstündeki ana kilit kapısı olan taşın yerinden oynadığını  bu nedenle büyük sıkıntı oluştuğu bildirildi.

 

Bu nedenle tehlikeyi önlemek için kapının girişine çelik konstürüksiyon ile beslenme çalışması yapılıp uyduruk bir ahşapla geçici önlem alınması büyük tehlike oluşturduğu ve gerekli önlem alınmaması halinde Gökmederese kapısının kış geçmeden çökmesinin kaçınılmaz olduğunu belirtti.

 

Üst yönetim yetkililerinin ise bu konuu göz ardı etmesi tehlikenin boyutunun dahada tehlikeli olduğunu göz önünden kaçırmıyor.

 

Hemen hemen her konuda göz ardı edilen Sivas ilimizin kaderine terkedilmesi Sivas'ta çözümden çok çözümlüğün ön planda olduğunu bildiriyor.

 

Gelinen son noktada Sivas'ın her konuda önü tıkanırken Sivas için olan bütün olumsuzlukların kalkması ve özellikle SİVAS için siyasilerin,sivil toplum örgütlerinin,kurum ve kuruluşların  birbirleirne nutuk atıp birbirleirni ağırlamak yerine bu tarihi ve essiz Ecdadımızdan bize tek yadigar kalan ünlü eserlerimize sahip çıkılmasını halkımız bekliyor.

 

Sivas.net.tr olarak bu konu hakkındaki  üzüntümüzü üst düzey yetki ve yetkililerden Tarihi Gökmedreseyi kaderine bırakmamalarınız diliyoruz.

 

 

 

 

Kaynak: sivas.net.tr

Tepkini göster

0 love1
Etiketler
Sivas.net.tr

Sivas.net.tr

Temmuz 2012'de yayin hayatina baslayan sivas.net.tr kisa surede sehrin oncu internet siteleri arasina yerleserek geride kalan 4 yili hep zirvede yasadi. Zirveye tirmanisinin ve iyilerin arasindan siyrilarak en iyisi oldugunu gostermek icin yeni tasarimiyla yayina devam ediyor.