Kongre Binası Restorasyonu

Kongre Binası Restorasyonu

 Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığı’na devredilmişti. Müzenin restorasyonu için 21 Ocak 2013 tarhinde ihale yapılacağı duyuruldu. Restorasyonun toplamda 3 sene sürmesi ve adının Sivas 4 Eylül Kongre Binası şeklinde getirlmesi bekleniyor. 

 
Kurtuluş savaşının dönüm noktalarından biri olan 4 Eylül Kongresinin yapıldığı Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi TBMM Milli Saraylar Daire Başkanlığına Sivas Valiliği ile yapılan protkolle devredilmişti. Yapılan protokole göre Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesinin taş bina restorasyonu için İl Özel İdaresi 24 Ocak 2012 tarihinde Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi Rölöve,Restorasyon ve Restitüsyon projelerinin hazırlanması için ihale açılmıştı. Hazırlanan bu projeler Milli Saraylar Bilim ve İnceleme Kuruluna gönderilimiş, onaylanmıştı. Projenin ugulanması için gerekli olan maddi giderin belirlenmesinden sonra, İl Özel İdaresi TBMM Milli Saraylar Genel Müdürlüğünden ödenek talebinde bulundu. Talep edilen ödeneğin İl Özel İdaresine gelmesiyle İhale çalışmaları başlatıldı. Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi Restorasyonu ve Teşhir Tanzimle ilgili Yeni Genel Konsept Projelerin hazırlanması ayrı ayrı ihalesi açılacak. 21 Ocak 2013 tarihinde açılacak ihalede, 4734 Sayılı Kamu İhale Kanununun 3-i maddesine göre, Kültür ve Turizm Bakanlığının ilgili kanuna dayanak Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu kapsamına dair yönetmeliğin 24. Maddesi “Belli İstekliler Arasında İhale Usulü”ne göre uygun şirketlere davet mektubu yollanarak ihale edilecek. Bina restorasyonuyla beraber sergi ve sunum alanları, araçların iç mimari tasarım projeleri, grafiklerin tasarlanması, içeriklerinin oluşturulması, metinlerinin yazılması, dijital sistemleri-bilgisayar donanımları otomasyonlarının projelendirmesi ve elektrik makine tesisat projelerini kapsayan projelerde yapılacak olan işlerin arasında yer alacak. Toplamda 3 yıl sürmesi beklenen restorasyonun ardından Sivas Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi adının Sivas 4 Eylül Kongre Binası  olmak üzere değiştirlmesi bekleniyor. Bu sebeple müzede yer alan etnografik tarihi eserlerin arkeoloji müzesine taşınacağı düşünülüyor.

Kaynak: sivas.net.tr

Tepkini göster

0 love1
Etiketler
Sivas.net.tr

Sivas.net.tr

Temmuz 2012'de yayin hayatina baslayan sivas.net.tr kisa surede sehrin oncu internet siteleri arasina yerleserek geride kalan 4 yili hep zirvede yasadi. Zirveye tirmanisinin ve iyilerin arasindan siyrilarak en iyisi oldugunu gostermek icin yeni tasarimiyla yayina devam ediyor.