Sivas İl Halk Kütüphanesinin Proje Tanıtımı Gerçekleştirildi.

Sivas İl Halk Kütüphanesinin Proje Tanıtımı Gerçekleştirildi.

Sivasta yapılması planlanan İl Halk Kütüphanesinin proje tanıtım toplantısı yapıldı.

Sivas İl Özel İdaresi'nde yapılan toplantıya protokol olarak Vali Zübeyir KEMELEK, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat GÜL, İl Özel İdaresi GEnel Sekreteri Salih AYHANi İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir PÜRLÜ ve ilgili diğer kurumların yöneticileri katıldı.

SİVAS İL HALK KÜTÜPHANESİ PROJESİ

Bina mülkiyeti Hazineye ait olup, yeni İl Halk Kütüphanesi Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğüne tahsisli, şu anda kullanılmayan Eski Tekel Binasının bulunduğu alana yapılcaktır.Buradaki arsanın toplam yüzölçümü 2395,90 m² olmakla beraber inşaat alanı 2085 m² dir.

Yapılacak olan kütüphane binasının projesi ; bodrum, zemin, 1. ve 2. kat olarak hazırlanmış olup toplamda kapalı alanı 7786 m² olacaktır. Doğal aydınlanmadan olabildğince fazla yaralanabilmek için bina orta koridorlu, orta avlulu, avlu üstü şeffaf olarak kapalı ve Cumhuriyet Dönemi Mimarisi tarzında tasarlanmış olup, binanın katlarında birimler şu şekilde dağıtılmıştır ;

Zemin Kat: Giriş Koridoru, Avlu, Danışma, Vestiyer, Sergi Salonu, Seminer Salonu, Çocuk Kitaplığı, Görme Engelliler Kitaplığı, Elektronik Kitaplık, Kafetarya ve kat tuvaletleri birimlerinden oluşmakta olup, 2055 m² dir. 

1. Kat: Yönetim Bölümü, Kent Kitaplığı, Süreli Yayınlar Salonu, Okuma Salonu, Grup Çalışma Odaları ve kat tuvaletleri birimlerinden oluşmakta olup, 1797 m² dir. 

2. Kat: Serbest Okuma Holü, Okuma Salonu, Görsel Ürün Reprodüksiyon Kitaplığı, Müzik Kitaplığı/Sesli Ürünler Bölümü, Araştırmacı Odaları ve kat tuvaletleri birimlerinden oluşmakta olup, 1849 m² dir. 

Bodrum Kat: Kat Holü, Sığınak, Kitap Depoları, Kitap Cilt ve Restorasyon Atölyeleri, Fotoğraf/Mikrofilm/Prodüksiyon Laboratuarı, Teknik Odalar, Su Deposu, Yemekhane, İbadethane, Abdest Alma Yeri ve kat tuvaletleri birimlerinden oluşmakta olup, 2085 m² dir. 

Şimdilik bina aynı anda yaklaşık olarak 750-800 kişinin hizmet alacağı şekilde düzenlenecek olup ilerleyen zamanda binanın bu kapasitesinin artırılıması muhtemeldir. Binanın mimari projesi İstanbul'da bulunan bir firma tarafından yaklaşık 1,5 yılı bulan bir süre içerisinde tasarlanmıştır. Projenin kalan kısmı Sivas Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından tasarlanmıştır.

Sivas İl Halk Kütüphanesi hizmete açıldığı zaman özgün tasarımı ve yüksek kullanma kapasitesi açısından ülkemizin önemli kütüphanelerinden biri olacağına kein gözüyle bakılmaktadır..

Kaynak: sivas.net.tr

Tepkini göster

0 love1
Etiketler
Sivas.net.tr

Sivas.net.tr

Temmuz 2012'de yayin hayatina baslayan sivas.net.tr kisa surede sehrin oncu internet siteleri arasina yerleserek geride kalan 4 yili hep zirvede yasadi. Zirveye tirmanisinin ve iyilerin arasindan siyrilarak en iyisi oldugunu gostermek icin yeni tasarimiyla yayina devam ediyor.