Cumhuriyet Üniversitesi Tanıtımı

Cumhuriyet Üniversitesi Tanıtımı

Ülkemiz de yüzölçümü olarak ikinci büyük şehri olan Sivas'ta kurulan Cumhuriyet Üniversitesi, Türkiye Cumhuriyet'nin kuruluşunun 50. yılı anısına , 9 Şubat 1974 tarihli 1788 Sayılı Kanunla 11 hektar arazi üzerine kurulmuştur. İlk olarak 1974 yılında Tıp Fakültesi ile eğitime başlamış olan Cumhuriyet Üniversitesi bünyesinde bugün, 16 Fakülte, 4 Enstitü, 1 Devlet Konservatuarı, 5 Yüksekokul, 13 Meslek Yüksekokulu, 12 Araştırma Merkezi ve 1 Teknokent ile 38499 öğrenciye hizmet vermektedir. Bunların yanısıra 1560 akademik personele ve1484 idari personele sahiptir. Cumhuriyet Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Faruk Kocacık'tır.
 
 
 
 
 
 
 
 
Kampüs alanı çok büyük olup Sivas'ın merkezine 5 km uzaklıktadır. Üniversite kampüsüne ulaşım belediye otobüsleriyle sağlanmaktadır. Neredeyse her sene yeni bölümler ve binalar hizmete girmektedir.
Üniversitede yüzlük ve bağıl not sistemi birlikte uygulanmaktadır. Geçme notu bağıl not sistemine göre 2,0'dir. Genel not ortalamaları bu ortalamanın altında kalan öğrenciler içinde bulunduğu dönemden yeni ders alamazlar.
 
 

 

Tepkini göster

0 love1